13 Ağustos 2016

Yangın Pompaları


Yangınla mücadelede kullanılan pompalar, yangın esnasında tesisat dirençlerini yenerek daha önceden hesaplanmış su çıkış ağızlarındaki basıncı ve gerekli debiyi karşılayacak şekilde projelendirilir ve seçilirler. Yangın pompaları, temel olarak yağmurlama sistemleri yani sprinkler tesisatını, yangın dolaplarındaki hortum tesisatını ve itfaiye su alma ağızları dediğimiz hidrant tesisatlarını basınçlandırır.

Yangınla mücadele sistemlerinde kullanılan her bir pompayı ayrı kontrol panosu kumanda eder. Örneğin elektrikli, dizel ve jokey pompadan oluşan bir yangın hidrofor grubunda, 3 adet ayrı ve bağımsız pano bulunur. Tüm panolar yönetmeliklerde/standartlarda belirtilen kriterlere uygun olarak imal edilmektedir.

Yangın pompaları hala günümüz modern yaşamında kullanılan en önemli yangın söndürme ekipmanı olma özelliğini sürdürmektedir. Önemli yatırımlara sahip tesislerin ya da tehlikeli maddeleri işleyen, kullanan tesisler her an yangın riski ile karşı karşıya kalabilmektedir. Olası bir yangın, sadece cana ve mala vereceği zararlar olarak değil, çevreye de büyük ölçüde zararlar vermektedir. Önemli olan husus, yangına sebep olacak unsurları ortadan kaldırarak yangının çıkma riskini sıfıra indirebilmektir.

Ücretsiz Keşif ve detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin; sizi ziyaret etmekten memnuniyet duyuyor olacağız.

Yangın Pompaları