13 Ağustos 2016

Gazlı ve Köpüklü Söndürme Sistemleri


 Köpük, yanici, sivi kimyasal madder veya yakitlarin söndürülmesi islemlerinde kullanilir. Kimyasal içeriklerine göre; protein veya sentetik bazli, film olusturucu, alkole dayanikli köpük çesitleri bulunur.
Köpüklü söndürme sistemleri otomatik veya manuel sistemler olarak dizayn edilir. Köpük, genel olarak, köpüklu sprinkler sistemi, köpüklü yangin dolaplari, tank söndürme sistemi, köpüklü monitör sistemi, köpük jeneratörü gibi söndürme sistemlerinde uygulanir.
Köpüklü söndürme sistemleri, tank tarlalari, petrokimya tesisleri, limanlar, yakit aktarma istasyonlari ve uçak hangarlarinda kullanilan söndürme sistemleridirler.
Otomatik yangın söndürme sistemleri içerisinde yer alan gazlı söndürme sistemleri; renksiz ve kokusuz gibi özelliklere sahip olması nedeniyle tercih edilmektedir. 25 bar basınç altında tüplere doldurulan  sıvı şekilde muhafaza edilmektedir. Yaygın bir şekilde kullanılan  gazlı söndürme sistemleri bu kadar sık tercih edilmesinin sebebi; görüntü olarak uygulandığı alana herhangi bir zarar vermemesi ve insan sağlığını tehdit edici bir yanının olmamasıdır. İçerisinde sıvı halde bulunan gaz; püskürtme yoluyla yanıcı alana uygulanır ve  gazı buzullar şeklinde yanıcı yüzeyi kaplayarak bir tabaka oluşturur. Halon gazına benzer bir yapıda olan  Halon gazı gibi kimyasal değil, fiziksel bir yangın söndürme sistemidir.

Ücretsiz Keşif ve detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin; sizi ziyaret etmekten memnuniyet duyuyor olacağız.
Gazlı ve Köpüklü Söndürme Sistemleri